Съкровището от с. Летница

01.02.2018

Откриването на съкровището от Летница става съвсем случайно.

През 1963 година работници от селското стопанство в село Летница решили да си построят нов овчарник. Когато започнали да копаят основите му, на дълбочина 50-60 сантиметра те попаднали на един бронзов съд обърнат с устието надолу. Kогато го вдигнали намерили в него много малки сребърни предмети отчасти с позлата, които си поделили. Уредникът на музея в близкия град Ловеч по-късно събрал предметите с помощта на лекаря на селото, който бил очевидец на откриването.

Oсвен сребърните предмети, между които има много дребни каквито се срещат в конските амуниции от IV-ти в. пр.Хр. , находката съдържа и една добре запазена юзда съставена от две железни скоби на които юздата се е поставяла на оглавника и един зъбалец-верига.

Интерес предизвиква илюстративния цикъл за подвизите на героя изграден от група пластинки. В някои пластинки той е представен като конник борещ се и побеждаващ мечки и вълци. В други хвърля копие следван от слугата си.

Пластинките от Летнишкото съкровище хвърлят известна светлина върху митологията на древните траки и техните вярвания, което ни позволява да надникнем в културата и светоусещането на тези далечни предшественици.

Съкровището от Летница е изложено в галериите на Националния Археологически музей в София.