ЕКСПЕРТНA ОЦЕНКА НА ДИАМАНТИТЕ
Експертната оценка е процедурата за оценка на камък, като се сравнява с други диаманти според определени критерии. Съвкупността от тези критерии е системата за експертна проверка. Обикновено експертната оценка на камъка се извършва по четири параметъра (4 "C"):
• 1. "С" е теглото на камъка или „Карат“ (Carat).
На този етап точното определяне на теглото на камъка се извършва чрез претегляне на везни или чрез изчисление, използвайки формули, ако диамантът е фиксиран в продукта. Теглото на диаманта се изразява в карати (1 ct = 0.2 грама).
• 2. "C" е „Цвят“ (Color).
Абсолютно безцветните диаманти са рядкост и почти всички камъни имат нюанси с различни цветове и интензивност. Експертната задача е да се определи точно интензивността и цвета на диаманта в стандартно осветление, използвайки цветови стандарти и задаване на оценка по цвят.
• 3. "С" е „Чистота“ (Clarity).
На този етап се разкриват всички вътрешни несъвършенства (дефекти) на камъка. Оценява се чистотата на камъка.
• 4. "С" – „Шлифовка“ (Cut).
На този етап се оценят характеристиките на формата на диаманта, качеството на обработката на шлифованата повърхности и полировката.
Въз основа на тези параметри може да се прецени как този диамант се отличава сред другите диаманти, въз основа на които може да бъде по-скъп или обратно, по-евтин.
1. СИСТЕМА ЗА ЕКСПЕРТНА ОЦЕНКА
В световната практика се използват различни системи за оценка на диамантите. Най-често срещаната е системата за оценяване, разработена от Gemological Institute of America (GIA), а експерти от цял свят са запознати с тази система. Други известни системи за оценка са системите на Висшия Диамантен Съвет на Белгия (IDC и HRD), системата CIBJO, скандинавската номенклатура (Scan D.N.), понякога се използват и старите термини, по-специално когато трябва да се опише цвета.
В този материал фокусът е върху системата на GIA, която по-разпространена. Западните системи, с изключение на редките случаи, лесно могат да се съпоставят една към друга.
2. ОЦЕНКА НА МАСАТА (ТЕГЛО) НА ДИАМАНТИТЕ
Теглото на необработения диамант се определя чрез измерване на теглото в карати. Теглото се измерва с точност най-малко до третия знак след десетичната запетая, но се записва до втория знак, третият знак се изхвърля, ако той не е равен на 9. Допуска се едновременно измерване на група диаманти . Малките диаманти често се разпределят чрез набор от сита в групи с размери и в този случай се продават на размери.
Ако един диамант е поставен в бижу, масата му може да бъде точно определена само след като се свали от бижуто. Следователно, силно се препоръчва да се претеглят камъните, преди да се пристъпи към монтирането им в ювелирни изделия.
3. ОЦЕНКА НА ЦВЕТОВЕТЕ НА ДИАМАНТИТЕ
Диамантите съществуват в почти всички цветове на дъгата, но от особено значение са диамантите, които нямат цвят. Повечето диаманти, които се използват в бижутерията имат нюанс на бялото в различна интензивност. Условно можем да разделим диамантите в две групи: по-многобройната група - с жълт или оттенък с различна интензивност ("основна" серия) и една група от цветни диаманти или така наречените „Фенси“. За точно определяне на цвета на диаманти "основната" съществуват серия от набор с цветни стандарти, които се идентифицират посредством скалата на GIA (от D до Z).
Цветовата скала е разделена на групи, тя започва с напълно безцветни диаманти, последвани от плавен преход с увеличаване на жълтия цвят и насищане и завършва в последната група, която има ясно изразен жълт цвят. Чрез системата на GIA е обичайно всеки цвят да се обозначава с буквата от латинската азбука от D - безцветен до Z - жълт. По тази скала могат да бъдат оценени и камъни с оцветяване в кафяво, като се вземе предвид не оттенъка, а насищането на цвета в самия камък. Жълти и кафяви камъни с цветова характеристика под Z се смятат за „Фенси“.
Процедурата за оценка на цветовете приема стандартно бяло осветление, стандартен бял фон, набор от стандарти и определено обучение на експерти. Когато работите с диаманти с „Фенси“ цветове е необходимо гемологично потвърждение за произхода на цвета.
4. ОЦЕНКА НА ЧИСТОТА НА ДИАМАНТИТЕ
Чистота може да се разбира и като освободеност на каменните от включвания и вътрешни недостатъци, или като относителна позиция на камъка по скалата на " диамант без дефекти - диамант с дефекти" Характеристиките на чистотата са класифицирани като включвания (вътрешни дефекти) или повърхностни дефекти. Дефект (характеристика) се счита за вътрешен, дори когато става въпрос за повърхността на диамант, ако не може да бъде отстранен, когато камъкът се преполира, без да се губи тегло. При равни условия с други диаманти, тези без дефекти се смятат за най-ценни.
Оценката на чистотата се извършва при 10-кратно увеличение или с невъоръжено око. Дефекти, открити при по-голямо увеличение, но не са видими на 10 пъти, не се вземат предвид. При оценката на ефекта от дефектите върху чистотата се вземат предвид размерът, природата, количеството, местоположението, яркостта / цвета на вътрешните характеристики и в някои случаи външните характеристики.
5. ОЦЕНКА НА ШЛИФОВАНЕТО НА ДИАМАНТИТЕ
Влиянието на качеството на шлифовката върху цената е страхотно, защото диамантите с различно качество на шлифоване изглеждат напълно различни. Въпреки това, как определени размери или отклонения в симетрията или дефекти в полирането влияят върху цената, въпросът винаги е труден. Следователно в ценовите листи няма таблици, които ясно показват отстъпки или надбавки за качеството на шлифоване. Камъкът може да има такива пропорции, че един купувач ще го хареса , но друг не. Следователно можем да кажем, че качеството на шлифоване и полиране е спекулативен параметър, който позволява на специалистите на пазара да лавират с цените по-прецизно.
По-подробна информация за диамантите можете да получите в някой от магазините на SSG.